Často kladené otázky

Na tele som si našiel/našla podozrivé znamienko. Čo mám robiť?

Navštíviť kožného lekára. V našej ambulancii používame špecializovaný prístroj – digitálny dermatoskop, ktorý lekárovi pomáha identifikovať znamienko pri špeciálnom osvetlení. Takéto vyšetrenie má za cieľ zachytiť predovšetkým zhubné nádory kože – melanómy v počiatočnom štádiu. Nádej na úplné vyliečenie sa pri skorej diagnostike mnohonásobne zvyšuje. Na rozdiel od bežne používaného dermatoskopu, digitálny dermatoskop sníma znamienko digitálnou kamerou. Lekárovi to umožňuje zobraziť znamienko pri podstatne väčšom zväčšení. Nasnímaný obrázok je potom počítačovým programom vyhodnocovaný. V databáze prístroja sú uložené milióny obrazov znamienok. Digitálny dermatoskop určuje nebezpečnosť znamienka porovnávaním zachyteného obrazu s touto databázou a následným využitím vlastného algoritmu.

Patrím do rizikovej skupiny náchylnej na nákazu pohlavnou chorobou?

Medzi rizikové skupiny patria najmä homosexuálne orientované osoby a mladé ženy. Zdá sa, že tieto skupiny sú najviac náchylné na infikovanie sa pohlavnou chorobou počas dovolenky. Súvisí to aj s tou skutočnosťou, že mladé Slovenky sú v zahraničí vystavované citovým atakom zo strany domorodého obyvateľstva. So zvyšujúcou sa životnou úrovňou sa veľká miera rizika prenáša aj na ostatné skupiny mladých ľudí nakoľko títo často navštevujú dovolenkové destinácie za účelom neviazanej zábavy.

Akné mi zničilo pokožku. Ako môžem toto poškodenie zmierniť?

Efektívnym spôsobom omladenia kože a liečby jaziev po akné, prvých jemných vrások, prejavov starnutia pleti a pigmentových zmien na koži je aplikácia chemického peelingu. Medicína pozná tento liečebný postup už od čias egyptskej kráľovnej Kleopatry, ktorej služobníctvo pripravovalo kúpeľ z oslieho mlieka, aby si tak omladila svoju pokožku. Ide o aplikovanie chemických látok, najčastejšie ovocných kyselín v rôznych koncentráciách. Používame 70-percentnú koncentráciu kyseliny glykolovej. Kúra spočíva v pravidelných, opakujúcich sa ošetreniach. Zákrok prebieha tak, že sa na problémové miesto nanesie roztok kyseliny glykolovej, nechá sa pôsobiť v závislosti od tolerancie pacienta a následne sa aplikuje neutralizačný roztok. Nakoniec sa na ošetrené miesto nanáša regeneračný prípravok. Výsledkom je, že „stará“, z časti odumretá povrchová vrstva kože sa zlupne, čím sa dosiahne, že naša pleť sa stáva krajšou, čistejšou a jasnejšou.

Ako sa mám bezpečne opaľovať?

Ak sa už ostrému slniečku nevieme alebo nechceme vyhnúť, je nevyhnutné chrániť sa pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarami a vhodným oblečením. Dôležitejšie ako kedykoľvek predtým je vyhnúť sa slneniu v čase okolo poludnia, piť veľa tekutín a používať ochranné krémy, ktoré sa nanášajú tesne pred pobytom na slnku. Batoľatá a deti do tretieho roku života by sa mali priamemu slnečnému žiareniu vyhýbať úplne. Prevenciou sa totiž dá znížiť riziko vzniku malígneho melanómu – rakoviny kože. Malígny melanóm je nádor z pigmentových buniek, ktorý sa v poslednej dobe vyskytuje veľmi často, pričom pokiaľ sa včas diagnostikuje, v 90% prípadov môže byť rakovina kože úplne vyliečená.

Sme zmluvný partner poisťovní