Pohlavné choroby – ktoré sú najčastejšie?

22. novembra 2016  |  Pohlavné choroby

Aké sú najčastejšie pohlavné choroby, ktoré si ľudia donesú z dovoleniek a letných „pracovných“ ciest?

Najčastejšími „dovolenkovými“ pohlavnými chorobami sú kvapavka, syfilis a chlamýdie. Nebezpečné je, že sa môžete nakaziť nielen pri priamom pohlavnom styku ale aj pri bozkávaní alebo pri orálnom styku. Pri uvedenom stačí ak má infikovaný v ústach aj čo len drobné ranky. U žien sú klinické prejavy závažnejšie, resp. často krát dlho neviditeľné, pretože majú odlišne usporiadanú štruktúru pohlavných orgánov.

Vedeli by ste porovnať výskyt pohlavných chorôb v jendotlivých krajinách, ktoré si Slováci z dovoleniek nosia späť domov? Zaujímam sa o komparáciu s predchádzajúcimi rokmi… Dá sa povedať, že výskyt pohlavných chorôb je už viac menej u Slovákov na ústupe? Alebo má každým rokom stúpajúcu tendenciu?

Častejší výskyt pohlavných chorôb je v krajinách s teplejším podnebím, kde dochádza k stretu a premiešaniu rôznych kultúr a národov. Zvyčajne ide nielen o exotické destinácie. Rizikovými sú aj napríklad Grécko, Turecko alebo Taliansko. Výskyt pohlavných chorôb má u Slovákov stúpajúcu tendenciu.

Aké sú rizikové skupiny? Sú ohrození viac muži, alebo ženy? Rozhoduje v prenose (nákaze) pohlavnou chorobou vek? Sú nakazení viac mladí alebo viac zrelí ľudia?

Medzi rizikové skupiny patria najmä homosexuálne orientované osoby a mladé ženy. Zdá sa, že tieto skupiny sú najviac náchylné na infikovanie sa pohlavnou chorobou počas dovolenky. Súvisí to aj s tou skutočnosťou, že mladé Slovenky sú v zahraničí vystavované citovým atakom zo strany domorodého obyvateľstva. So zvyšujúcou sa životnou úrovňou sa veľká miera rizika prenáša aj na ostatné skupiny mladých ľudí nakoľko títo často navštevujú dovolenkové destinácie za účelom neviazanej zábavy.

Ako možno predísť samotnému nakazeniu? Ktoré sú tri najrozšírenejšie („typické“) pohlavné choroby Slovákov? Aké sú ich príznaky, prejavy, štádiá a ako môžu ovplyvniť život nakazeného? Kedy by mal človek vyhľadať pomoc venerológa?

Jediná, aj keď nie 100% ochrana proti nakazeniu sa pohlavnou chorobou je vystríhanie sa styku s neznámymi osobami a použitie mechanickej ochrany, prezervatívu. Pomoc dermatovenerológa by mal človek vyhľadať okamžite po akomkoľvek subjektívnom pocite nákazy, ktorý si vie dovolenkár spojiť s nejakým možným rizikovým stykom. Samozrejme, pri prejavoch ako sú výtoky, náhle zväčšenie lymfatických uzlín, zvýšené teploty, bolesti v oblasti podbruška, bolesti pri pohlavnom styku by návšteva dermatovenerológa mala byť samozrejmá.

Aké máte vy osobne skúsenosti s nakazenými ľudmi a s ich otvorenosťou hovoriť o svojom probléme? Sú dostatočne informovaní, či už prostredníctvom médií, alebo dostupnej literatúry o rizikách spojených s pohlavnými chorobami? Ako sú vlastne na tom Slováci?

Medzi najrozšírenejšie pohlavné choroby medzi Slovákmi patria kvapavka, syfilis a chlamýdie. Chlamýdiová infekcia má inkubačnú dobu od 7 do 21 dní. Prejavuje sa väčšinou dosť nejasne a to prejavmi ako sú bolesti podbruška, výtoky z pošvy, krv v moči, nutkanie na zvracanie, pálenie pri močení. Inkubačná doba syfilisu v primárnom štádiu je 21 dní. Typickým prejavom tohto ochorenia je tzv. tvrdý vred. Tento sa nachádza zvyčajne na genitáliách postihnutej osoby. Dva týždne po vzniku vredu dochádza k opuchu lymfatických uzlín, postupne choroba prechádza do druhého štádia, pre ktoré je typické objavenie sa škvrnitého výsevu, triašky, dochádza k únave, nespavosti a chudnutiu. Tretie štádiu sa objaví relatívne neskoro, 3 až 5 rokov od nakazenia. Priebeh je individuálny, v závislosti od schopností imunitného systému jedinca. Povinnej hospitalizácii podliehajú všetky osoby, ktoré sú choré, vyhýbajú sa liečbe a sú podozrivé zo šírenia pohlavnej nákazy. Kvapavka. Po dvoj až desať dňovej inkubačnej dobe dochádza k hlienovo – hnisavému, neskôr k hnisavému výtoku, svrbeniu, páleniu a bolestiach pri močení. Ochorenie často prechádza do štádia, v ktorom sú baktérie, ktoré ochorenie spôsobujú len ťažko dokázateľné. O to viac je táto choroba zákerná.

Sme zmluvný partner poisťovní