Opaľovanie a jeho nástrahy

22. novembra 2016  |  UV žiarenie

K letnej dovolenke neodmysliteľne patrí opaľovanie. Krásne čokoládovo opálená pokožka je snom mnohých žien. Aký je váš názor na nástrahy tohto fenoménu?

Hnedá pokožka sa dnes považuje za znak zdravia a krásy. Hnednutie pokožky je však len obranný mechanizmus, ktorými sa naše telo bráni pred slnečným žiarením. Slnko má aj svoje pozitívne účinky, napríklad prispieva k dobrej nálade a tvorbe vitamínu D. Ak sa mu vystavíme, nemali by sme zabúdať na dostatočnú ochranu a prevenciu. Aspoň raz ročne treba navštíviť kožnú ambulanciu a sledovať prípadné zmeny na pokožke.

Dá sa teda v dnešnej dobe bezpečne opaľovať?

Ak sa už ostrému slniečku nevieme alebo nechceme vyhnúť, je nevyhnutné chrániť sa pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarami a vhodným oblečením. Dôležitejšie ako kedykoľvek predtým je vyhnúť sa slneniu v čase okolo poludnia, piť veľa tekutín a používať ochranné krémy, ktoré sa nanášajú tesne pred pobytom na slnku. Batoľatá a deti do tretieho roku života by sa mali priamemu slnečnému žiareniu vyhýbať úplne. Prevenciou sa totiž dá znížiť riziko vzniku malígneho melanómu – rakoviny kože. Malígny melanóm je nádor z pigmentových buniek, ktorý sa v poslednej dobe vyskytuje veľmi často, pričom pokiaľ sa včas diagnostikuje, v 90% prípadov môže byť rakovina kože úplne vyliečená.

Hoci o prevencii počúvame zo všetkých strán, často vyhšadáme lekára až vtedy, keď máme vážne problémy. Kedy by sme mali spozornieť a absolvovať preventívnu prehliadku?

Znamienko je podozrivé ak sa stalo asymetrickým, okraje sú nepravidelné a neohraničené, farba znamienka sa mení alebo sa zväčší na viac ako šesť milimetrov. Veľmi dôležitou je aj zmena jeho veľkosti. V každom prípade preventívnu prehliadku je vhodné absolvovať raz ročne pred letom a je dôležité naučiť sa svoje znamienka sledovať. Prevencia by sa mala stať hlavnou prioritou pre každého človeka, ktorý sa rád slní, vyhľadáva soláriá, má väčší počet znamienok a v jeho rodine sa vyskytlo rakovinové ochorenie kože.

Čo by mal pacient urobiť, ak nájde podozrivé znamienko?

Navštíviť kožného lekára. V našej ambulancii používame špecializovaný prístroj – digitálny dermatoskop, ktorý lekárovi pomáha identifikovať znamienko pri špeciálnom osvetlení. Takéto vyšetrenie má za cieľ zachytiť predovšetkým zhubné nádory kože – melanómy v počiatočnom štádiu. Nádej na úplné vyliečenie sa pri skorej diagnostike mnohonásobne zvyšuje. Na rozdiel od bežne používaného dermatoskopu, digitálny dermatoskop sníma znamienko digitálnou kamerou. Lekárovi to umožňuje zobraziť znamienko pri podstatne väčšom zväčšení. Nasnímaný obrázok je potom počítačovým programom vyhodnocovaný. V databáze prístroja sú uložené milióny obrazov znamienok. Digitálny dermatoskop určuje nebezpečnosť znamienka porovnávaním zachyteného obrazu s touto databázou a následným využitím vlastného algoritmu.
Je teda takýto spôsob sledovania znamienok presnejší ako použitie obyčajného dermatoskopu?

Prístroj lekára nenahradí. Vyspelá medicínska technika však napomáha oveľa presnejšie stanoviť diagnózu. Jednou z veľkých výhod digitálneho dermatoskopu je práve možnosť porovnania snímky znamienka s niekoľkomesačným odstupom. Pri pravidelnej prehliadke to umožňuje sledovanie vývoja kožného útvaru. Dermatológ tak môže kvalifikovane rozhodnúť o ďalšom správnom postupe. Prístroj je totiž schopný zachytiť i najmenšie zmeny v niekoľkých miliónoch bodov, z ktorých sa skladá obraz v pamäti dermatoskopu. Takýto spôsob sledovania mi umožňuje dať pacientovi jednoznačnú odpoveď na otázku, či sa znamienko mení.

Je rozumnejšie dať si všetky vúčšie znameinka odstrániť? Nie je tu riziko, že práve odstránením znamienka sa naštartuje ochorenie kože?

Žiaľ, vo verejnosti ešte stále prevláda názor, že odstránením znamienka sa môže „zobudiť“ v organizme bujnenie rakoviny. Táto povera vznikla pravdepodobne z toho, že mnoho pacientov prichádzalo k lekárovi neskoro, a ten mohol už iba potvrdiť diagnózu. Treba však povedať, že opak je pravdou, je dobré odstrániť všetky znamienka, ktoré označí lekár ako podozrivé.

Sme zmluvný partner poisťovní