Každá žena môže mať krásnu a zdravú pleť

22. novembra 2016  |  Dermatokozmetika

Ambulanciu MUDr. Anetty Hrušovskej Svrčekovej vyhľadávajú ženy rôznej vekovej kategórie. Mladým dievčatám dokáže pomôcť s alergiami a akné, zrelším zbaviť sa vrások, pigmentových škvŕn a iných kožných nedokonalostí. „Teší ma, keď takto ženám môžem pomôcť a urobiť im radosť.“ Hovorí dermatovenerologička Anetta Hrušovská Svrčeková.

S akými problémami za vami pacientky najčastejšie chodia? Sú to skôr zrelšie ženy alebo mladé dievčatá?

Do našej ambulancie chodia ženy rôznej vekovej kategórie, pretože každú pacientku trápia iné problémy. Navyše sa od nás žien očakáva, že v každom veku budeme vyzerať atraktívne.  Mladšie dievčatá sa na mňa obracajú s problémami aknóznej pleti, alergií alebo chcú poradiť s problémom správnej voľby kozmetických prípravkov. Ženy v aktívnom veku začínajú trápiť prvé vrásky, pigmentové škvrny a ochabujúca a starnúca pleť. V poslednej dobe prichádza stále viac pacientov, ktorí majú obavu, či ich znamienka nie sú nebezpečnou predzvesťou rakoviny kože.

Dokonalá pleť sa rovná hladkej pleti bez akné, bez vrások, bez škvŕn. Aké možnosti riešenia týchto problémov ponúkate?

Efektívnym spôsobom omladenia kože a liečby jaziev po akné, prvých jemných vrások, prejavov starnutia pleti a pigmentových zmien na koži je aplikácia chemického peelingu. Medicína pozná tento liečebný postup už od čias egyptskej kráľovnej Kleopatry, ktorej služobníctvo pripravovalo kúpeľ z oslieho mlieka, aby si tak omladila svoju pokožku. Ide o aplikovanie chemických látok, najčastejšie ovocných kyselín v rôznych koncentráciách. Používame 70-percentnú koncentráciu kyseliny glykolovej. Kúra spočíva v pravidelných, opakujúcich sa ošetreniach. Zákrok prebieha tak, že sa na problémové miesto nanesie roztok kyseliny glykolovej, nechá sa pôsobiť v závislosti od tolerancie pacienta a následne sa aplikuje neutralizačný roztok. Nakoniec sa na ošetrené miesto nanáša regeneračný prípravok. Výsledkom je, že „stará“, z časti odumretá povrchová vrstva kože sa zlupne, čím sa dosiahne, že naša pleť sa stáva krajšou, čistejšou a jasnejšou.

Ako často odporúčate absolvovať chemický peeling?

Liečba chemickým peelingom sa môže vykonať dva razy do roka. Jedna kúra spočíva v niekoľkých ošetreniach.

V zrelšom veku trápia ženy hlbšie vrásky. Tam už chemický peeling pravdepodobne nie je taký účinný. Aké sú alternatívy?

Poznáme niekoľko druhov vrások: vrásky smiechu, hnevu, ustaranosti a vejárovité vrásky okolo očí. Vrásky sú ako väčšina chorôb – dajú sa liečiť. Dve najzákladnejšie metódy, ktoré na ambulancii využívame na odstránenie týchto, pre niekoho drobných estetických defektov sú aplikácia botulotoxínu a výplňových implantátov (kyselina hyalúronová). Po injekčnej aplikácii botulotoxínu tento vyhladí vrásky tým, že vyradí z činnosti svalovú hmotu okolo miesta vpichu. Používa sa na tvár – do mimických vrások oblasti čela a očného okolia. Zákrok trvá dvadsať minút a nie je bolestivý. V časovom horizonte 10 až 14 dní sa pleť vypne a vrásku pacient nedokáže vytvoriť. Efekt po prvej aplikácii trvá približne štyri mesiace. Potom je vhodné botulotoxín aplikovať ešte raz a efekt sa predĺži na obdobie trištvrte roka až rok. Čím častejšie sa aplikuje, tým sa doba efektu predlžuje. Touto látkou však účinne liečime aj problém nadmerného potenia rúk, podpazušia a chodidiel.

Druhou alternatívou je aplikácia kyseliny hyalurónovej. Ak sa nemýlim, v súčasnosti je veľmi populárna. Je to tak?

Momentálne sa aplikácia kyseliny hyalurónovej stáva čoraz viac populárnou. Keďže ide o telu vlastnú látku, pacientky sa nemusia vôbec báť. Je normálnou súčasťou najhlbších vrstiev ľudskej kože. Jej úlohou je hydratovať a viazať vodu čoho dôsledkom je že sa pokožka udržiava pružná a elastická. Vekom dochádza k strate a úbytku kyseliny hyalurónovej. Jej aplikáciou dokážeme tento deficit vyrovnávať. Používa sa na vyplnenie pier, korekciu tváre. Efekt je dobre viditeľný až  jeden rok. Zákroky sú nebolestivé, trvajú približne tridsať minút a pacientka po tomto ambulantnom ošetrení nie je vôbec vyradená z normálneho života. Kyselina hyalurónová a botulotoxín sa výborne dopĺňajú. U starších žien je niekedy vhodné obe metódy kombinovať.

Aký je záujem žien z Nitry o korektívnu dermatológiu?

Naozaj veľký. Čoraz viac klientiek totiž zisťuje, že cítiť sa krásnou znamená pre ne veľa nielen v osobnom ale aj v pracovnom živote. A práve to korektívna medicína poskytuje. Dodáva ženám istotu a sebavedomie, pričom sa stáva dostupnejšou pre čoraz väčší okruh pacientov. Svoj čas však venujem aj ľuďom, ktorí prichádzajú s rôznymi kožnými ochoreniami. Lekára totiž potrebujú predovšetkým títo …

Ako jediná v Nitre a okolí vlastníte špeciálny prístroj, prostredníctvom ktorého dokážete vyhodnocovať znamienka na koži. Môžete nám ho popísať?

Digitálny dermatoskop je prístroj, ktorý pomáha lekárovi kvalitnejšie diagnostikovať zhubnosť materských znamienok. Lekára by sme mali navštíviť vtedy, keď sa niektoré znamienko začína zväčšovať, mení tvar, zafarbenie alebo rýchlo narastie nad povrch kože. Rovnako treba zvýšiť pozornosť ak znamienko krváca, alebo pociťujeme svrbenie, bolesť a pálenie. Samotný pacient si nevie presne stanoviť diagnózu sám a preto odporúčam radšej absolvovať jednu zbytočnú návštevu ambulancie ako následne liečiť zhubné a zanedbané znamienko. V mojej ambulancii využívame najmodernejší spôsob diagnostiky digitálnym dermatoskopom, prístrojom najnovšej generácie. Toto zariadenie znamienko nasníma špeciálnou digitálnou optikou, niekoľkonásobne zväčší na obrazovke a následne analyzuje na základe vložených parametrov. Tento spôsob vyšetrenia umožňuje lekárovi ukladanie fotodokumentácie znamienka, ktorú si môže v budúcnosti kedykoľvek porovnať. Prístroj dokáže porovnať to isté znamienko zachytené v rôznom období a s absolútnou presnosťou zistiť jeho prípadnú zmenu. Pre pacienta to znamená prevenciu a pre lekára pomoc pri stanovení čo najpresnejšej diagnózy. Na vyšetrenie znamienok by sme mali chodiť aspoň raz do roka aj v prípade, že naše znamienka nepodliehajú viditeľným zmenám. V poslednom období sa s rakovinovým ochorením stretávame už aj u mladých, 20 až 30-ročných pacientov. Tento stav súvisí s nadmerným opaľovaním a nerozumným využívaním solárií.

Slovensko sa už po šiesty raz zapáuja do EURO MELANOM DAY – Euróspkeho dňa Melanómu, ktorý sa uskutoční 11. mája. Pre Nitranov je to určite vhodná príležitosť navštíviť vašu ambulanciu kvôli preventívnej prehliadke….

Akcia je zameraná na prevenciu melanómu – najzhubnejšieho kožného nádoru. Ďalším cieľom je zabezpečenie preventívnych vyšetrení kože čo najväčšieho počtu ľudí odbornými kožnými lekármi. Počas Euro Melanoma Day bude možné navštíviť dermatovenerológa bez výmenného lístka od obvodného lekára. Samozrejme, stačí sa objednať telefonicky.

Sme zmluvný partner poisťovní