Atopický ekzém a jeho špecifiká

22. novembra 2016  |  atopia , ekzém

Názov tohto ochorenia je gréckeho pôvodu zo slov atopos (cudzí, zvláštny) a exeo (niečo čo vyviera na povrch). Táto formula presne vyjadruje základný charakter ochorenia – zápal, začervenanie, zvýšená lokálna teplota, edematózny presak, veľmi častá tvorba vezikúl s následným praskaním a mokvaním. Stručne sa dá povedať, že ide o ochrannú zápalovú reakciu tela, ktorá sa takýmiti prejavmi snaží odstrániť príčinu, vyvolávajúcu uvedené reakcie.

Pre ochorenie je typické svrbenie, rodinný výskyt, častá kombinácia s astmou a rinitídou. Pacient reaguje na bežné podnety z vonkajšieho prostredia zvláštnym, atypickým spôsobom. Najčastejšími faktormi, vyvolávajúcimi túto chorobu sú potravinové alergény(predovšetkým mlieko, vajcia a citrusové plody), reakcie organizmu na prach, peľ, vírusy a baktérie.

Na rozvinutie atopického ekzému je dôležitá súhra vrodených, imunologických, biochemických, psychologických a klimatických mechanizmov. U väčšiny pacientov sa tvorí nadmerné množstvo IGE protilátok voči prachu, peľu alebo potravinám. Z imunologického hľadiska je podstatná netypická činnosť T – lymfocytov, ktoré sa podieľajú na obranných reakciách v tele človeka.

Charakteristické pre túto chorobu sú tri vývojové štádiá – kojenecká, detská a dospelá. Tieto na seba nadväzujú, ale niekedy sa prejavia netypicky, čo znamená, že niektoré zo štádia môže chýbať. Kojenecká forma sa objavuje v období medzi druhým až šiestym mesiacom života a začína sa prejavovať v tvárovej oblasti, s možným prechodom na celé telo. Na postihnutých miestach je prítomný zápal, papulky, vezikulky, časté mokvanie a následné chrasty. Typickým prejavom je nočné, záchvatovité svrbenie; deti sú nepokojné a zle prospievajú. Najčastejšími vyvolávajúcimi faktormi sú potravinové alergény, infekčné choroby, očkovanie, prerezávanie zubov a stres. V priebehu druhého roka života ochorenie buď celkom zmizne, alebo prechádza do ďalšieho vývojového štádia. Detská forma zhŕňa obdobie veku predškolského a školského veku, typickou lokalitou výsevu sú oblasti zákolenných jamiek, krk, chrbty rúk a zápästia. Charakteristickým prejavom je zdvojený záhyb pod očami (tzv. Dannieho Morganiho ryha), zhrubnutá koža na viečkach, chýbajúca vonkajšia časť obočia a niekedy aj rias. Koža už nezvykne mokvať, je skôr hyperpigmentovaná, s početnými svrbivými papulkami. Choroba sa zhoršuje v puberte, pričom pretrvávanie ekzémov do obdobia dospelosti je skôr zriedkavé. Dospelá forma sa prejavuje na rovnakých miestach ako pri detskej forme. Koža je však viac zhrubnutá a viac svrbí. Najčastejšou príčinou zhoršovania je psychický stres.

Pomerne často sa stretávame s tzv. frustnými formami atopie, ktoré sa prejavujú ako napríklad olupovanie očných viečok a okolia úst, praskajúce brušká prstov nôh a rúk a belavé ložiská na tvári. Komplikácia môže nastať vo forme hnisavej infekcie vo forme bradavíc a molusiek.

Každý pacient by mal mať vyšetrenú predovšetkým imunitu a zistené najmä inhalačné a potravinové alergény. Samozrejmosťou je podrobná anamnéza a dispenzarizácia u alergológa. Základom liečby je dodržiavanie režimu alergika – udržiavať správnu teplotu a vlhkosť prostredia, dôsledné vetranie, podlahy bez kobercov a protialergénne lôžka, nezdržiavať sa v zafajčenom prostredí a vylúčiť prítomnosť zvierat v domácnosti. Pokiaľ je to možné, treba takéto deti kojiť čo najdlhšie, resp. podávať špeciálne mlieko so špeciálnym obsahom alergénov (tzv. HA-mlieko). V čase peľovej sezóny je nevyhnutné obmedziť vychádzky, najmä doobedňajšie. Vhodnejším prostredím pre rekreáciu je pobyt pri vode ako v lesoch a na lúkách. Je dôležité aby malí pacienti neboli pre tento svoj hendikep rozmaznávaní. Pri voľbe povolanie je dôležité brať ohľad na nevhodnosť prašného, príliš vlhkého a horúceho prostredia.

Na liečbu atopického ekzému používame úľavové a preventívne lieky s protizápalovým účinkom. Úľavový efekt majú tzv. antihistaminiká, ktoré zmierňujú predovšetkým svrbenie. Kortikoidy majú preventívny a protizápalový účinok, pri dlhotrvajúcom podávaní môžu spôsobiť veľa nežiadúcich účinkov. Je dôležité podotknúť, že žiadny celkový liek nemá zmysel bez dodržiavania režimu alergika.

Sme zmluvný partner poisťovní